Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZOP - Nový Bor

1. 5. 2010 se na cvičáku v Novém Boru konaly zkoušky brněnské kynologické jednoty (ZOP, ZPU1 a 2). Z našeho ZKO nastoupili na zkoušku ZOP tři členové - Míša Čurdová a její labrador Jacky, Petr Praun se stafordem Framem a Andrea Urdabaevová s argentinou Kaly.

Jednoznačně nejlepší výkon celých zkoušek podal Fram, který i přes obě nepodařené odložení zkoušku splnil. Jeho projev a přesnost jednotlivých cviků byl nejlepší mezi všemi zůčastněnými psy. Myslím si, že tento šikovný pejsek má dobře našlápnuto do dalších zkoušek :-)

Jacky se trochu hůře popral s cizím cvičákem a již relativně vysokou trávou na place, ale i přes velké lákadlo v podobě "milionů" myších děr zkoušku splnil :-)

No a naše Kaly - jako obvykle vycítila, že se "jede na ostro" a hodně si ulehčovala. Největší problém pro ní byla vyšší tráva a spousta pachů, no a v neposlední řadě i moje pomalejší tempo při chůzi. Přesto jsme nedopadly vůbec špatně :-)

ZOPku mnoho lidí nepovažuje za plnohodnotnou zkoušku, já se ale domnívám, že žádná zkouška není tak lehká, jak se možná po prvním přečtení cviků zdá. Ono skutečně není úplně jednoduché natrénovat třeba odložení ve skupině s aktivním a dominantním psem. Tato zkouška obsahuje již i chůzi na volno, což (jak jsme se přesvědčili na vlastní kůži) na silně napachovaném terénu může být trochu problém. O přenášení psa cizí osobou nemluvě, zvlášť, když se speciální cviky provádí až po obraně (tu obsahuje zk. ZPU2). Na některých psech bylo jasně vidět, že hledají figuranta, pak už bylo jen na psovodech, aby je uklidnili v co nejkratším čase. Na tyto zkoušky nastupují pravidelně i klasická pracovní plemena - NO, RTW, dobrman... Domnívám se proto, že se nejedná jen o nějakou bezcenou a nezajímavou zkoušku, ale naopak o dobrý start do zkoušek dalších :-) 

Všem přeji hodně úspěchů Andrea